טיפים לצילום

#picatip

טיפים לצילום שיהפכו את התמונה שלכם לכזו שתיראה כאילו צולמה על ידי מקצוען, ותסחוט קריאות התפעלות מכולם. כמה פשוט, ככה חכם.

הטיפים באדיבות בית הספר לצילום זומינג סלבין-קורן, המתמחים בסדנאות צילום בארץ ובחו"ל. צילום: רפי קורן.

מידי שבוע מתפרסם טיפ נוסף כאן, בעמוד הפייסבוק שלנו ובאינסטגרם - עיקבו אחרינו!


חשיפה ארוכה
מהירות חשיפה "רגילה" נמדדת בחלקיקי שניה, 1/100 שניה, 1/400 שניה, וכו'.
בחשיפה ארוכה אנחנו פותחים את התריס של המצלמה למשך זמן ארוך יותר, מספר שניות או יותר מכך. זאת כדי לקבל אחת משתיים – הגברה משמעותית של כמות האור שמגיעה לחיישן בתנאי תאורה קשים, כמו בצילומי לילה. לחילופין, קבלת מריחה של אוביקטים שבתנועה, למשל בצילום מים זורמים.
גם באור יום ניתן לצלם חשיפות ארוכות, אך אז יש צורך בהרכבת פילטר ND, בעל אפקט של משקפי שמש, על העדשה.
טיפים טכניים – על מנת לצלם בחשיפה ארוכה יש צורך בייצוב המצלמה על גבי חצובה או על גבי משטח קבוע כלשהו. כמו כן, מומלץ לעשות שימוש במסך האחורי ובטיימר, על מנת שלא להרעיד את המצלמה בזמן הלחיצה.
גם בסלולר ניתן במוד צילום ידני לשלוט במהירות הצילום ולהגדיר חשיפה ארוכה וגם שימוש בטיימר. כמו במצלמה, חשוב לייצב את המכשיר.
+ תגובות:
פורסם: 19/09/2019
  
משיכת עין הצופה
העין של הצופה נמשכת למספר מאפיינים – לצבעים בולטים, לאזור החד בתמונה, לאזור הבהיר.
כשהנושא שלנו חד, בהיר ובעל צבע שבולט על גבי הרקע שלו – מובטח לנו שהעין של הצופה תמשך ישירות אליו. לרוב נשאף למקם את הנושא באחד השלישים ולא באמצע הפריים, ליצירת הרמוניה בפריים.
+ תגובות:
פורסם: 12/09/2019
  
חוק השלישים
חוק השלישים הוא אחד מחוקי הקומפוזיציה הראשונים שפותחים כל מדריך צילום. למען האמת, הוא רלוונטי גם לציור, עיצוב ועוד – אם מחלקים את התמונה באמצעות שני קווים אנכיים ושני קווים אופקים, נוצרים בה תשעה חלקים. לפי חוק השלישים – כדי להשיג הרמוניה יש למקום את נושא התמונה על אחד הקווים או באחת מארבע נקודות החיתוך. מבחינה אופטית מתקבלת באופן זה תמונה מאוזנת.
אגב, חוקים גם נועדו כדי שנשבור אותם. על כך, באחד הטיפים הבאים.
+ תגובות:
פורסם: 04/09/2019
  
טשטוש הרקע
בשפה המקצועית קוראים לזה "עומק שדה רדוד". עומק שדה הוא החלק החד בתמונה, כלומר, בעומק שדה רדוד – הרקע, ולפעמים גם חזית התמונה – מטושטשים. צילום כזה מבליט את הנושא ויוצר תחושה של תלת-מימד בפריים. איך יוצרים עומק שדה רדוד?
אורך מוקד גדול (כלומר, זום-אין) + הרחקת הנושא מהרקע + פתיחת צמצם. שילוב של השלושה יצור רקע מטושטש לעומת הנושא.
בסלולר, הזום האופטי לא רלוונטי ולרוב גם לא שינוי הצמצם. לכן, עומק שדה רדוד יושג על ידי התקרבות לנושא וצילום כאשר הוא רחוק מהרקע. יחד עם זאת, במצלמות סלולריות חדשות יש אפקט שיוצר את הטשטוש באופן מלאכותי. בסמסונג, למשל, זה נקרא live focus. המכשיר מצלם בשתי המצלמות ומאפשר לשנות את מידת החדות של הרקע לאחר הצילום.
+ תגובות:
פורסם: 28/08/2019
  
צילום בשחור לבן
קשה להגדיר בדיוק מתי לצלם או להמיר תמונה לשחור לבן, אבל תמונות כאלה הן לעיתים קרובות מיוחדות ויוצרות אוירה אחרת. אני ממיר תמונה לשחור-לבן כשאני רוצה להדגיש גאומטריות, אור מיוחד או כדי ליצור דרמה בפריים. שחור לבן עובד טוב בצילום פורטרטים, וגם במקרים בהם הצבעים דהויים.
למתקדמים – הגברת הניגודיות (קונטרסט) לרוב תשפר עוד יותר תמונה בשחור-לבן.
למי שמצלם ב JPG ולא ב RAW, כדאי לצלם בצבע ולהמיר (לעבד) לשחור לבן בדיעבד.
גם בסלולר קל לצלם או לעבד תמונה לשחור לבן. חפשו בתוכנת העריכה שלכם.
+ תגובות:
פורסם: 21/08/2019
  
טיפ לחג האהבה
ט"ו באב או חגי משפחה אחרים הם הזדמנות מצוינת לצילום וליצירת מזכרות שתמיד נשמח לחזור אליהן.
טיפ חשוב לצילום מוצלח הוא תיעוד אינטרקציה בין בני המשפחה. האינסטינקט של מצולמים הוא להסתכל על המצלמה, ולכן כדאי לבקש מהם להסתכל אחד על השני, לקרוא אחד לשני בשם החיבה שלו (מה שמבטיח פרץ של חיוכים) וכדומה. מלבד החיוך הספונטני וניטרול המבוכה שמול המצלמה, תשיגו רגע חם ומשכנע, ותנציחו רגש בצילום.
טיפים נוספים ליצירת אוירה רומנטית ופריימים מנצחים – לצלם בשעות בהן התאורה רכה וזהובה (זריחה או שקיעה), לצלם תקריב של פרטים, כמו ידיים משולבות, לצלם זוג מאחור מביט אל הנוף/שקיעה.
+ תגובות:
פורסם: 14/08/2019
  
צילום בסלולר
שתי התמונות הפעם צולמו בסלולר. למה? כי זו המצלמה שהיתה לי באותו רגע.
צלמים אוהבים לומר שהמצלמה הכי טובה היא זו שיש לכם כשרציתם לצלם תמונה. המלצות: הכירו את מצלמת הסלולר שלכם – איך מוציאים תמונה הכי מהר (למשל, בסמסונג S9+ שלי, דאבל-קליק על כפתור ההפעלה)? מתי לצלם לאורך ומתי לרוחב? איך משנים פורמט (4:3, 16:9, 18:9)?, איך יוצרים פיצוי חשיפה לפני הצילום? ואיך אתם יכולים להעזר בתוכנת עיבוד כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר.
טיפ: הקפידו שהעדשה נקיה. אנחנו מרבים לגעת בטלפון, להכניס ולהוציא מהכיס, והיא מתלכלכת בקלות.
+ תגובות:
פורסם: 07/08/2019
  
צילום בחשיפת חסר
ברירת המחדל במצלמות וטלפונים היא ליצור חשיפה מאוזנת.
כאשר יש בפריים אזורים כהים מאד מול אזורים בהירים מאד, תאורה מאוזנת לא תראה טוב, ולכן כדאי להכהות את התמונה, בשפה המקצועית – ליצור חשיפת חסר. בכל מצלמה וגם בטלפון אפשר ליצור חשיפת-חסר, עוד לפני הצילום – שתדגיש את האזורים המוארים, וכך נקבל תמונה דרמטית יותר.
+ תגובות:
פורסם: 31/07/2019
  
צילום פרטים
פרט קטן יכול לספר סיפור גדול.
צלמו פרטים קטנים בתקריב (זום-אין), ותקבלו עוד זוית על המקום והסיפור שלו. דוגמאות לתמונות פרטים (דיטיילס) מוצלחות – אוכל, בדים, ידיים, מזכרות, ועוד. שימו לב לתאורה ולמרקמים.
מצלמים בנייד? המצלמות בטלפונים מעולות לתצלומי תקריב!
+ תגובות:
פורסם: 24/07/2019
  
צילום במהירות איטית
כדי ליצור תמונות מעניינות עם אפקט של תנועה, כדאי להתנסות בצילום איטי. אם אין לכם חצובה או מונופוד - עימדו יציב וצלמו במהירות מעט איטית, למשל: 1/30 שניה, לקבלת מריחה ותחושה של תזוזה.
למתקדמים: אפשר להשתמש בטיימר, כדי לא להרעיד את המצלמה בלחיצה. חייבים להיות יציבים כדי לשמור על חדות האלמנטים שלא בתנועה בפריים.
מצלמים בנייד? גם אתם יכולים: רוב המצלמות החדישות כוללות מצב מתקדם המאפשר הגדרות ידניות של מהירות התריס ורגישות החיישן. כך אפשר להגדיר חשיפה ארוכה מהרגיל – חפשו בהגדרות המצלמה שלכם.
+ תגובות:
פורסם: 17/07/2019
  
מסגור
צרו מסגרת בתוך התמונה, כדי למקד את הנושא וליצור ענין ואסתטיקה מיוחדת.
חשוב להקפיד על דיוק, כך שהמסגרת לא תסתיר אלמנטים חשובים בפריים.
+ תגובות:
פורסם: 10/07/2019
  
צילום מלמעלה
אנחנו רגילים לראות את העולם בגובה העיניים שלנו.
תנו לצופה הזדמנות לראות אותו מזוית אחרת, למשל בצילום אנכי מלמעלה, והתמונה תיצור רושם עז.
כדאי לצלם ככל האפשר בניצב לקרקע, כלומר ב- 90 מעלות. היות וקשה לדייק, במיוחד כשמחזיקים את המצלמה ביד (ולא על חצובה) - מומלץ לצלם באורך מוקד רחב, כדי שאפשר יהיה ליישר ולחתוך מעט בעיבוד.
+ תגובות:
פורסם: 03/07/2019
  
צילום מול האור
למרות מה שאולי שמעתם, צילום מול השמש מותר ואף רצוי!
בצילום כזה האוביקט אינו מסונוור, ואנחנו נמנעים מצללים וקונטרסט חזק על פניו של המצולם, תופעה שמתרחשת כאשר יש מקור אור מאחורי הצלם או מלמעלה.
כבונוס, הנושא מקבל קו מתאר, קונטור, מואר ופוטוגני. התמונות מוצלחות במיוחד כאשר השמש בזווית נמוכה.
+ תגובות:
פורסם: 26/06/2019
  

שתפו  

הרשמו לניוזלטר

הרשמו
כל הזכויות שמורות picabook 2005
Loading nanoRep